Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
Sign in to follow this  
FlaviuxL

Noctua NH-D14

Recommended Posts

INTRODUCERE

Cea mai mare disputa astazi in zona de racire se da intre cooler-ele pe aer. S-au dovedit de-alungul timpului foarte fiabile si din ce in ce mai performante.
Lupta pentru tron este foarte acerba, tronul fiind ocupat de ceva timp de Thermalright Ultra 120. 

Dar un competitor foarte serios si relativ nou pe piata se pare ca i-a facut mari probleme, ba mai mult din majoritatea review-urilor se pare ca i l-a si furat.
Este vorba bineinteles despre Noctua si noul lor monstru numit NH-D14, care, prin amabilitatea PcGarage il voi prezenta astazi.

Mare atentie insa ca acest review nu este unul axat pe performanta, ci are tinta de a va oferi utilizatorului o idee a cat de bine raceste zi de zi in conditii normale de utilizare.
Deci nu exista teste cu nu stiu cate ventilatoare, turatii, medii foarte controlate.

AMBALAJ SI ACCESORII

Fara exagerari in momentul in care primesti produsul, spui "Hei amice, am cerut un cooler nu o sursa"  Cutia este enorma, avand in vedere ca este un cooler pe aer. Cum am iesit din sediu, nu stiam cum sa ajung mai repede acasa sa vad monstruzitatea, gandindu-ma pe drum ca nu va avea cu siguranta loc in carcasa.

Cutia are un aspect foarte placut, fara culori stridente, este un ambalaj tipic Noctua. Exista cateva schite si poze cu cooler-ul si cateva detalii despre el.
Accesoriile sunt suficiente, o cutiuta plina de bunataturi. 
Avem toate cele necesare montarii pe toate tipurile de socket, avem un tub mare de pasta Noctua, care nu este de neglijat, ea fiind de foarte buna calitate, mai avem cate un adaptor pentru fiecare ventilator pentru reducerea turatiei si un splitter in "Y", o surubelnita si un lucru care m-a surprins, sigla Noctua. Ea nu este un simplu sticker, este facuta din metal embosat. In cele din urma, mai gasim 4 suruburi de cauciuc, 4 normale din metal si manualul.

Va las in compania pozelor, dupa care trecem la o inspectia vizuala.

67916d1260820240t-noctua-nh-d14-cooler-r67930d1260820240t-noctua-nh-d14-cooler-r

INSPECTIE VIZUALA

Dupa ce scoti cooler-ul din cutie te mai linistesti putin cand vezi ca totusi nu este atat de mare cum credeai cand ai vazut cutia.

Cei de la Noctua au fost foarte amabil dotandu-l cu doua ventilatoare, unul de 14cm si unul de 12cm. Acestea sunt NF-P14 si NF-P12. Ce crivat trebuie sa fie intre lamele  Ventilatoarele au sleeving negru.

Are 6 heatpipe-uri, cate 3 pe ficare rand de lamele. Pe marginea turnurilor sunt si amortizoare din cauciuc, cate 4 pentru fiecare ventilator. Acestea au si rol de protectie atat pentru cooler cat si pentru ventilatoare.

Pe lamela de sus este embosata si sigla Noctua. Sincer mi-ar fi placut sa fie simplu, dar acum fiecare cu gusturile lui.

Cea mai interesanta parte din punctul meu de vedere este heatsink-ul. Acesta este perfect plat, sau cel putin asa pare la ochio-metru  Se poate de asemenea observa ca zona care intra in contact cu procesorul este ridicata putin, ea iesind astfel foarte bine in evidenta.

67936d1260821329t-noctua-nh-d14-cooler-r67938d1260821329t-noctua-nh-d14-cooler-r67946d1260821329t-noctua-nh-d14-cooler-r67948d1260821329t-noctua-nh-d14-cooler-r67956d1260821640t-noctua-nh-d14-cooler-r67954d1260821640t-noctua-nh-d14-cooler-r67952d1260821640t-noctua-nh-d14-cooler-r

ONTARE

Am avut mare noroc aici datorita decupajelor facute la carcasa, asa ca l-am putut monta fara sa scot placa de baza. 
Montajul propriu-zis este usor de facut, el fiind bine gandit. Avem backplate-ul care are gauri pentru 775, 1156 si 1366. In ele intra niste dracovenii micute cu gaura si filet inauntru. 

Dupa montarea backplat-ului, peste socket se fixeaza doua brate care se insurubeaza in backplate. Si in fiecare brat mai exista un filet in care se fixeaza cooler-ul.

Nu uitati sa scoateti ventilatorul de 14cm inainte de montare, pentru ca nu aveti cum sa il insurubati cu ventilatorul montat. Acesta se pune foarte usor la loc dupa.

Trebuie mentionat oricum faptul ca trebuie avut grija la carcasa. Nu incape in oricare, in special in cele inguste unde nu ar mai putea fi pus panoul lateral.
Eu de exemplu a trebuit sa scot Hybrid Silent Pipe-ul de pe placa de baza (chestie optionala) pentru ca se lovea de cooler si nu puteam sa il montez.
Si in cele din urma, cooler-ul acopera si 2 dimmuri de RAM. Deci montati ramul inaintea cooler-ului.
METODOLOGIE, SISTEM DE TESTE SI REZULTATE

Dupa cum am spus la inceput, testele sunt facute din punctul de vedere al utilizatorului obisnuit, deci rezultatele pot fi diferite de la o platforma la alta, in special in functie de carcasea folosita si racirea acesteia.

Pentru ridicarea temeperaturii am folosit Prime95, timp de cam 15 minute. Dupa acest timp temperaturile se stabilizasera.
Pentru monitorizarea temperaturii am folosit RealTemp
Temperatura ambientala era cam de 23 de grade.

Sistemul de test:

Placa de baza: Gigabyte GA EP45 EXTREME
Procesor: Intel C2Q Q9650
Ram: 2Gb Team Xtreem DDR2 800Mhz CL3
Placa Video: Asus 4870 DK 512Mb
Carcasa: Lian Li PC-7BYCF
Ventilatoare: - 1x 120mm in fata care baga aer
- 1x 120mm spate care scoate aer
- 2x 120mm sus care scot aer

Testele au fost facute la 3 frecvente si voltaj aplicat la procesor:
- Stock
- 3600 Mhz 1.4v in BIOS
- 4050 Mhz 1.575v in BIOS

CONCLUZIE

Cooler-ul este dupa se vede foarte performant. Calitatea constructiei si continutul pachetului sunt exceptionale.
Pune intr-adevar probleme din cauza marimii. De la caz la caz, poate fi necesara schimbarea carcasei, pentru cei care au racire la RAM s-ar putea sa trebuiasca sa renunte la ea.

Problema insa este: Merita sa dai 320 RON pentru un cooler?
Sincer eu nu as mai sta pe ganduri avand in vedere ca marimea nu imi cauzeaza probleme. Si avand in vedere ca numai ventilatoarele cumparate separat costa cam 190 RON, deci mai mult de jumatate din pretul lui, ajungi la concluzia ca pentru ce iti ofera nu costa atat de mult.
Oricum parerile mereu sunt impartite asa ca ramane la latitudinea fiecaruia sa decida daca merita sau nu.

Sursa:Mypcgarage.ro